Kirli hanım çiçeği ne zaman çiçek açar?

Kirlihanım (Zinnia) çiçekleri yaz ayının ortalarından kış ayına kadar sürekli çiçek açmaktadır. Zinnia olarak bilinen Kirlihanım çiçek renkleri; Sarıdan koyu kırmızıya ateş serisinin bütün renklerini içerir. Sıcak iklimli yerlerde, masrafsız, fazla emeksiz yetiştirilebildikleri gibi içeride de kullanılabilir. Kirlihanım çiçekleri çabuk gelişir üstelik yaz ortasından çiçek açmaya başlar bu çiçek açma merasimi kışın ayının donlara kadar sürebilir.

Kirlihanım Zinnia Çiçeği; Geniş, mızrağımsı yaprakları ile yalın ve katmerli çiçekleri vardır. Kış mevsimine kadar sürekli olarak çiçeklenmesi devam eder. Kirlihanım Çiçekleri boylarına göre bodur ve uzun, çiçeklerine göre yalın kat, katmerli, iri ve ufak diye çeşitleri vardır. Yaprakları sert ve kaba yapılıdır. Çiçek başçıklarının boyutları da 15 cm ye kadar uzayabilir.

Kirli hanım çiçeği ne zaman çiçek açar

Kirlihanım (Zinnia) tek yıllık mı çok yıllık mı?

Yazlık çiçekleri göz önüne alırsak en fazla ilgi gösterilen bir çiçekçidir bununda sebebi dayanıklı olmasıdır. Zinnia halk arasında “kirlihanım” olarak da tanınmaktadır. Kirlihanım çiçeği tek yıllık bir bitkidir. Zinnia çiçeği 40 cm ile 100 cm kadar boylanabilen çiçek türüdür. Kirlihanım çiçeği tek yıllık olduğu için tohumla üretilen, hemen hemen bütün yaz boyunca verdikleri çeşitli renkte çiçekleriyle bahçeleri süslemektedir.

Zinnia çiçeği nerelerde kullanılır?

Zinnia (kirlihanım) özellikle bodur yapılı melez çeşitleri, sıcak ve güneşli tarhlar için daha elverişlidir. Boylu türler, bordürler ve soğuk seralar için uygundur. Zinnia (Kirlihanım Çiçeği); park ve bahçelerde kordon ve korbeylere, kenarlara veya grup şeklinde dikilir. Bahçelerde de görülmektedir. Zinnia balkon çiçeği olarakta bakılabilir. Zinna çiçeği saksıda yetiştirilebilir.

Bir yanıt yazın

1.9k
294