Mahlep Nedir, Nerelerde Yetişir?

Nisan 9, 2020 Yazarı admin 0

Mahlep (İdris) Bitkisi Hakkında Bilgi

Mahlep toplumun çoğu tarafında İdris olarakta bilinmektedir. Rosaceae familyasının bir türü olarka bilinir. Tahmini oratalama 10 m boylarında büyümektedir. Mahlep ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Dinlendirici, ferahtatıcı bir özelliği vardır.

Mahlep Nerelerde Yetişir?

  1. Ankara
  2. Gümüşhane
  3. Muğla
  4. Diyarbakır
  5. Kütahya
  6. İstanbul
  7. Kars

Mahlep Mahlep tohumlarından kimyasal maddeler elde edilmektedir. Boya sanayinde kullıllmaktadır. Suya dayanıklı olduğu için gemi sanayinde ve kozmetik sanayinde de kullanılmaktadır.

Mahalep Ağacı Hakkında Bilgi

Mahalep ağacının menşei Orta Avrupa’dır. Ağırlıklı olarak Fransa ve Almanya gibi ülkelerde yetiştirilmektedir. Gül familyasına ait ağaç türlerinden biridir. Günümüzde Mahalep, özellikle kurak bölgelerde yoğun bir şekilde ekilmektedir. Amaç, kurak bölgeyi tekrar hayata döndürmek. Mahleb, Pakistan ve Kırgızistan’da da bulunur. Mahlep ağacını diğer ağaçlardan ayıran birçok özelliği vardır. Faydaları da çoktur. Bu nedenle diğer ağaç türlerine göre tercih edilirler. Mahlep ağacı, Mahleb denilen çok faydalı bir meyve verir. Mahlep ağacının Latince adı ‘dir. Mahlep ağacının Latince adı Prunus Mahaleb’dir.