Çim alanlarında yabancı otla mücadele

Şubat 4, 2020 Yazarı admin 1
yabani otlarla mücade yöntemleri

Çim alanlarında yabani otlar nasıl temizlenir?

Çim alanlarında meydana gelen yabancı otlar çimlerin gelişmesi ve büyümesi için ihtiyaç duydukları besin maddelerinin nemi ve ışığı kullanarak çimlerin yaşamasına engel oluşturmaktadır. Çim alanı olarak tahsis edilen alanda çimler oluştuktan sonra ortaya çıkan geniş yapraklı yabancı otları yok etmek için farklı içerikli yabancı ot ilaçlarının kullanılması gerekmektedir. Yabancı otları yok etmek için ilaç kullanılacağı zaman rüzgarsız havalar tercih edilmeli ve çim alanı bir iki gün kesinlikle sulanmamalıdır. Toprak fimugasyonu çok senelik yabancı ot çeşitlerinin artıklarını temizlenmesi, sertifikalı olan tohumların tercih edilmesi ayrıca çim ekimi yapılmayacak alanlarda toprak işlemenin yapılması çim alanlarında oluşacak olan yabancı ot sorununu azaltır.

Bahcedeki yabani otlar nasil temizlenir

Çim alanlarında bulunan yabancı otların el ya da değişik aletlerle de sökülmesi ile yabancı otlar ile mücadele edilebilir. Çim alanlarında meydana gelen yabancı otlar ile mücadelede son dönemlerde en çok kullanılan mücadele yöntemi kimyasal ilaç kullanmaktır. Bu belirtilen yabancı otla mücadele tekniğinde kullanılan kimyasal ilaçlar yabancı otlara etki şekillerinde göre kompakt ve sistemik etkili olmak üzere iki farklı gruba ayrılır. Kontak etkili ilaçlar uygulandıkları bitki organlarını öldürür. Kullanılan bu ilaçlar yalnız tek senelik, geniş yapraklı yabancı otlara karşı etkilidirler. Sistemik etkili ilaçlar ise bitkinin dokusuna girerek yayılım gösterir ve bitkinin metabolizmasını bozar. Yabancı otların fotosentez, nükleit asit ya da protein sentezini engelleyerek ölmelerini sağlar. Bu uygulamada ilaçlama işlemi gerçekleştirildikten sonra 1-5 gün içerisinde yabancı otlar ölmeye başlar.

Yabani otlarla mücadele

Bahcedeki yabani otlar nasil temizlenir, Çim alanlarında yabancı otla mücadele, ayrık otu nasıl yok edilir, çim alanda ayrık otu ile mücadele, çim alanında zararlılarla mücadele, çim içindeki yoncalarla mücadele, yabani otlar nasıl temizlenir, çimde geniş yapraklı yabancı ot