Ağaç Budama Ne Zaman Yapılır?

Ağaç budama mevsimi belli aylarda yapılan bir seyreltme ve verim çalışmasıdır. Ağaçların bakımı, gelişimi ve meyve ağaçlarının ise verimini artıran bu çalışma gerçekten ciddi bir bilgiye sahip olanlar tarafından yapılmalıdır. Peki ağaçları neden budarız? yukarıda da belirttiğimiz üzere ağaçların gelişimin sürecini hızlandırmak ve sağlıklı olması için yapılmalıdır. Ağaç budama zamanı her zaman olmaz. Şöyleki yani biz rast gele bir ağacı istediğimiz zamanda budama yapamayız. Mevsiminde budanmayan ağaç ne olur? Genellikle şürür, sağlıklı bir ömür sürmez meyve ağacı ise verimi kesinlikle düşmeketdir.

Ağaç budamanın amaçları nelerdir?

Ağaç budamanın maksadı; ağaç ve ağaçcıkları içeren odunsu bitkilerde gelişmeyi kuvvetlendirip hızlandırarak, ağaçları sağlıklı gelişimini artırmak, ağaçlara ve ağaçcıklara istenilen formu vermek, çalı türlerinde ise çiçeklenmenin artırılmasını sağlamak, meyvelerin miktarını, verimliliğini artırmak. Düzenli ve Ağaçları budama mevsiminde budama yapmak çok önemlilik arz etmektedir. Ağaçlara su yürüme zamanı sona erdği zamanlara ağaçlar budanır. Her ağacın tahmini belli budama zamanı vardır ama bu genel olarak sonbahar ve kış sonu yapılan budamadır.

ağaç budama zamanı takvimi

Ağaç budama yaparken güvenlik önlemleri?

Ağaç budama yaparken belirli yüksekliklerde olan ağaçları vinç kullanarak yapmak ve iş güvenliği kıyafetleri ile yapmak, budama aletlerini ve malzemelerini düzgün kullanmak çok önemlidir. Ağaçlardan düşecek dal parçaları ve kırıntıların yere inme aşamasında çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Ağaç budama zamanları

Ağaç ve Ağaçcıkları Budama Teknikleri İster yaş ister kuru budama olsun bir dirsek bırakılarak budama yapılmaması gerektiği gibi, çok dipten gövdeye girecek tarzda bir budamanın yapılması da hatalıdır. En iyi budama dalın gövdeye birleştiği koruyucu kısımda yapılanıdır.

Meyve veren ağaçları budama takvimi

Erik ağacı budama, Şeftali ağacı budama, Kayısı ağacı budama, Kiraz ağacı budama, Vişne ağacı budama, Karayemiş ağacı budama, Kızılcık ağacı budama, İğde ağacı budama, Yemişen ağacı budama, Kuşburnu ağacı budama, Elma ağacı budama, Armut ağacı budama, Ayva ağacı budama, Ünnap ağacı budama, Alıç ağacı budama, Kocayemiş ağacı budama, Muşmula ağacı budama, Ceviz ağacı budama, Badem ağacı budama, Fındık ağacı budama, Antepfıstığı ağacı budama, Kestane ağacı budama, Çamfıstığı ağacı budama, Üzüm ağacı budama, Çilek ağacı budama, Dut ağacı budama, Karadut ağacı budama, Ahududu ağacı budama, Böğürtlen ağacı budama, Frenk üzümü ağacı budama, Bektaşi üzümü ağacı budama, Mersin ağacı budama, Gilaboru ağacı budama, Kırmızı dal çileği ağacı budama, Limon ağacı budama, Portakal ağacı budama, Mandarin ağacı budama, Altıntop ağacı budam, Greyfurt ağacı budama, Turunç ağacı budama, Şadok ağacı budama, Laym ağacı budama, Bergamot ağacı budama, Kamkat ağacı budama, Kırmızı limon ağacı budama, Tatlı limon ağacı budama, Nar ağacı budama, Trabzon hurması ağacı budama, İncir ağacı budama, Kivi ağacı budama, Pikan ağacı budama, Artvin hurması ağacı budama, Zeytin ağacı budama, Yeni dünya ağacı budama, Avokado ağacı budama, Fejoa ağacı budama, Hint inciri ağacı budama, Ağaç kavunu ağacı budama, Keçi boynuzu ağacı budama, Mango ağacı budama, Guava ağacı budama, Papaya ağacı budama, Liçi ağacı budama, Anona ağacı budama, Muz ağacı budama, Ananas ağacı budama, Hurma ağacı budama

İstanbul ve bütün ilçelerin ağaç budama firması olan Mavituğ sizlere güvenli ağaç budama ve zamanında budama yapılmaktadır.

Türkiye’de ağaçlar ne zaman budanır?

Türkiye’de ağaçların budama zamanı, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, ağaç budama işlemi mevsimlere göre planlanır. İşte genel bir rehber:

  1. Kış Budaması (Aralık – Şubat): Genellikle ağaçlar kış aylarında dinlenme dönemine girdikleri için budanır. Bu dönemde ağaçların savunma sistemleri daha az aktif olduğu için budama sonuçlarına daha az stres yaşanır. Özellikle meyve ağaçları için kış budaması yaygındır.
  2. Yaz Budaması (Haziran – Ağustos): Bazı ağaç türleri yaz aylarında budanabilir. Bu dönemde, ağaçlar aktif büyüme sürecindedir, bu nedenle yaz budaması daha çok şekillendirme ve hafif budama işlemleri için tercih edilir.
  3. Sonbahar Budaması (Eylül – Kasım): Bazı ağaç türleri sonbaharda budanabilir, ancak genellikle sonbahar budaması, kış öncesinde ağaçları hazırlamak için yapılan hafif budama işlemleriyle sınırlıdır.

Bu genel bilgiler, ağaç türüne, iklim koşullarına ve özel büyüme özelliklerine bağlı olarak değişebilir. Ayrıca, her ağacın bireysel ihtiyaçlarına ve sağlığına bağlı olarak budama zamanlaması farklılık gösterebilir. Budama işlemi, uzman bir bahçıvan veya peyzaj uzmanı tarafından yapılmalı ve ağacın türüne özel gereksinimlere uygun olarak planlanmalıdır.

Ağaç Budama Ne Zaman Yapılır?” için 4 yorum

Bir yanıt yazın

1.9k
294