Türkiye’de yetişen meyve türleri

Ülkemizde bütün illerde meyve yetişmektedir. Türkiye’de yetişen bazı meyve çeşitlerini derledik. Ülkemizin 7 bölgesinde yetişen meyve çeşitlerini adan zye sıraladık. Ülkemizde yetişen çok farklı türlerde ağaç ve meyve veren bitkiler bulunmaktadır. Hiç merak ettiniz mi ülkemizde hangi tür meyveler yetişir. A’dan Z’ye Türkiye’de yetişen meyve ağaçları ve meyve veren bitkilerin isimleri aşağıdaki şekildedir;

Türkiye’de yetişen popüler meyve ağaçları

Türkiye’de yetişen popüler meyve ağaçları arasında şunlar bulunmaktadır:

 1. Elma Ağacı (Malus domestica): Türkiye’nin birçok bölgesinde yetişen ve geniş çeşitliliğe sahip olan elma ağaçları, bahçelerde sıkça tercih edilen meyve ağaçlarındandır.
 2. Erik Ağacı (Prunus spp.): Türkiye’de yaygın olarak yetişen erik ağaçları, farklı renklerde ve tatlarda erik meyveleri üretir.
 3. Kiraz Ağacı (Prunus avium): Özellikle Marmara ve Karadeniz bölgelerinde yetişen kiraz ağaçları, lezzetli kiraz meyveleriyle ünlüdür.
 4. Vişne Ağacı (Prunus cerasus): Türkiye’nin pek çok bölgesinde yetişen vişne ağaçları, ekşi ve tatlı çeşitleriyle bilinir.
 5. İncir Ağacı (Ficus carica): Akdeniz ikliminin etkili olduğu bölgelerde sıkça bulunan incir ağaçları, lezzetli ve besleyici incir meyveleri verir.
 6. Şeftali Ağacı (Prunus persica): Türkiye’de çeşitli türleri yetiştirilen şeftali ağaçları, tatlı ve sulu şeftali meyveleriyle bilinir.
 7. Kayısı Ağacı (Prunus armeniaca): Özellikle Malatya bölgesinde yoğun olarak yetişen kayısı ağaçları, dünya çapında ünlüdür.
 8. Mandalina Ağacı (Citrus reticulata): Akdeniz iklimine uygun olan bölgelerde yetişen mandalina ağaçları, tatlı ve sulu mandalina meyveleri üretir.
 9. Portakal Ağacı (Citrus sinensis): Türkiye’nin güney bölgelerinde yetişen portakal ağaçları, meyve suyu ve taze tüketim için tercih edilir.
 10. Nar Ağacı (Punica granatum): Ege Bölgesi’nde yaygın olan nar ağaçları, lezzetli nar meyveleriyle tanınır.
Türkiye’de yetişen popüler meyve ağaçları

Bu sadece Türkiye’de yetişen popüler meyve ağaçlarından bazılarıdır. Ülkenin iklim ve toprak koşullarına bağlı olarak farklı meyve ağaçları da yetişebilir. Bölgenize en uygun olan meyve ağaçlarını belirlemek için yerel bahçecilik uzmanlarından veya tarım uzmanlarından destek alabilirsiniz.

Alfabetik Olarak Meyve Veren Bitki İsimleri

adan zye meyve isim listesi

Meyve kategorisine giren ağaçlarda veya yerde yetişen çeşitli meyve türlerimiz vardır. Çoğu insanımız bu meyve türlerini severek yemektedir. Ülkemizin bereketli topraklarında yetişen bir çok meyve çeşidi aşağıda verilmiştir. Türkiye’de yetişmekte olan meyve ağaçları ve meyve veren bitki çeşitlerinin isimlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Ağaç Kavunu
 2. Ahududu
 3. Alıç
 4. Altıntop (Greyfurt)
 5. Ananas
 6. Anona
 7. Antepfıstığı
 8. Armut
 9. Avokado
 10. Ayva
 11. Badem
 12. Bektaşi Üzümü
 13. Bergamot
 14. Böğürtlen
 15. Ceviz
 16. Çamfıstığı
 17. Çilek
 18. Dut
 19. Elma
 20. Erik
 21. Fejoa
 22. Fındık
 23. Frenk Üzümü
 24. Gilaboru
 25. Guava
 26. Hint İnciri
 27. Hurma
 28. İğde
 29. İncir
 30. Kamkat
 31. Karadut
 32. Karayemiş
 33. Kayısı
 34. Keçi Boynuzu
 35. Kestane
 36. Kızılcık
 37. Kiraz
 38. Kivi
 39. Kocayemiş
 40. Kuşburnu
 41. Laym
 42. Liçi
 43. Limon
 44. Mandarin
 45. Mango
 46. Mersin
 47. Muşmula
 48. Muz
 49. Nar
 50. Papaya
 51. Pikan
 52. Portakal
 53. Şadok
 54. Şeftali
 55. Turunç
 56. Ünnap
 57. Üzüm
 58. Vişne
 59. Yemişen
 60. Yenidünya
 61. Zeytin

Meyve ağaç çeşitleri nelerdir?

Türkiye’nin bütün illerinde yetişen bitki çeşitleri yukarıda sıralamıştır. Türkiye’nin meyve çeşitleri listesi ve meyve ağaçları hakkında geniş bilgiyi site içi arama yaparak bulabilirsiniz. Ülkemizde en çok yetiştirilen ürün nedir? Ülkemizde yetişen meyveler nelerdir? Türkiye’de kaç meyve var? Türkiye’de hangi meyve yetişir? A DAN Z YE meyve isimleri Değişik meyve isimleri En zor meyve isimleri Dünyadaki bütün meyvelerin isimleri Bütün meyvelerin resmi Türkçe meyve İsimleri Meyve ağaç Türleri .

Bir yanıt yazın

1.9k
294