İstanbul Ağaç Budama Firması

İstanbul’da ağaç budama hizmetleri sunmaktayız. Profesyonel çözümler sunarak ağaçları vinç ile veya iskele kurarak buduyoruz. İstanbul’da her çeşit ağaçların budama ve kesimi için bizden fiyat alabilirsiniz. Ağaç budama hakkında size bilgi vereceğiz; Ağaç Budama Nedir? Ağaç gövdeleri üzerindeki kuru, kısmen de yaşayan (yeşil) alt dalların belli esaslara uyularak kesilip uzaklaştırılmasına budama denir. Ağaç ve ağaççıkları içeren odunsu bitkilerde gelişmeyi kuvvetlendirip hızlandırarak, ağacı sağlıklı kılmak, istenilen formu vermek, çiçeklenmenin ve meyvelerin miktarlarını, kalitesini arttırmak amacıyla uygun materyal kullanılarak yapılan işleme denir.

Ağaç Budama Hizmetleri İstanbul

Ağacın gövdesinin üzerinde tacı meydana getiren ana dallar aynı yükseklikte ve eşit kuvvete olmalı merkezi eksen çevresinde eşit açılarla dağılmaları sağlanmalıdır. Doğru bir taç oluşumunda gelişme güçleri aynı ve lider etrafında eşit açılarla dağılmış beş adet dal seçilmiş böylelikle çok ideal bir kat oluşmuştur. Yanlış olan taç oluşumunda yan dallar çok sık olduğu için birbirlerini gölgeleyeceğinden ve kültürel işlemleri özellikle de ilaçlamayı güçleştireceğinden ideal bir taç oluşturulamamıştır.

budama firması İstanbul

Ağaçlar Niçin Budanır?

 • Ağaçların sağlıklı bir gelişime girmesi için
 • Ağaçların düzgün bir görünüm kazanması
 • Ağaçalrın çiçek kalitesini artırması için
 • Ağaçları canlandırma için
 • Ağaçlarda gereksiz dalları ayıklama için
 • Dallarda sürgün tekleme için
 • Dallarda sürgün kısaltma için
 • Dalların sürgün ucu kısmını almak için
 • Odun üretim amaçlı yapılan budama
 • Meyve ve çiçek verimi artıkmak için budama
 • Park, bahçe ve özel mülklerde (peyzaj) amaçlı budama için
 • Ağaçları iyileştirme amaçlı budama

Ağaç Dalları Budama

Ağaçların gelşimi ve sağlığı için budama şarttır. Ağaçların dalları neden budanır? Ağaç dalının ışıksızlık nedeniyle ölmesi, Ölen dalın gövdeden ayrılması, Dal koltuğunun gövde içine gömülerek kapanması. Doğal dal budanması bölgelere değişmekle beraber uzun zaman alır. Hele reçine, zamk gibi maddeler salgılayan türlerde bu süre çok daha uzun hatta yok gibidir. İstanbul ağaç budama şirketi.

Ağaçlarda Alçak Budama

Alçak budama; 9-10 m boya ulaşan, 7-10 yaşındaki meşcerelerde uygulanan bir budama çeşididir. Ağaç boyunun 1/3’ü budanmaktadır.

Ağaçlarda Yüksek Budama

Alçak budama uygulamasından 4 yıl sonra müspet seleksiyon ilkelerine Göre seçilen belirli sayıdaki bireyin yerden 10-11 m boya kadar dalsız bir Gövde oluşturması için yapılan budamadır.

Ağaçlarda Kuru Dal Budaması

budanan dalın canlı olup olmamasına ve budanan dalların ağaç üzerinde bulunduğu yere göre çeşitlenmektedir. Ağaçların ölmüş dalları kesilerek uzaklaştırılır.

Ağaçlarda Yaş Dal Budaması

Çeşitli sepelerle canlı dalların kesilerek gövdeden uzaklaştırılması olarak bilinir. Mesela dal yllarda engel yeşkil ediyorsa, Binaların önünü kapatır ise, Komşular ağaçlardan çeşitli sebeplerle rahatsız olursa.

Bir yanıt yazın

1.9k
295