Elma Ağacı Nasıl Budanır?

Temmuz 25, 2020

Elma Ağacı Budama

Elma ağaçlarında birinci büyüme senesinin sonunda durgun mevsime girildiğinde yaz mevsiminde dal seçimi yapılmamışsa öncelikle bu yapılır daha sonrasında ise ana dallarda kısaltma işlemine geçilir. Elma ağacı budama deneyimli ekiplerle yapılmalıdır.

elma ağacı budama

Elma Ağacı Dal Budaması

Kısaltma işleminde sürgünlerin gücü göz önünde bulundurulur ve genel olarak bir 1/2 ya da 1/3’lük kısımlarında kesilir veya 40-60 cm’e kadar kısaltılır. Elma ağaçlarındaki dallar arasında gelişme ve büyüme bakımından değişiklikler var ise uzunluklar, zayıf gelişene göre ayarlanır. Alt kısımdaki sürgünler üst kısımdakilerden daha uzun bırakılmalıdır. Elma ağaçlarında yapılan kısaltma kesim uygulamaları mutlaka dış kısma bakan göz üzerinden gerçekleştirilir.

Elma Ağaçları Budama Mevsimi

Çok dik ve güçlü gelişim gösteren sürgünler dip kısımlarından kesilerek çıkartılır. Elma ağacındaki doruk olan dalın terbiyesi birinci büyüme senesinde gerçekleştirdiği sürgün uzunluğuna göre ayarlanır. Bir sonraki senede birkaç yan sürgün meydana getirebilmesi için en azından 50 cm’lik bir büyüme gerçekleştirmesi gerekmektedir ve bu kadar büyümüş olan doruk dal 1/3 oranına kadar kısaltılır. Elma ağacında oluşan doruk dal zayıf ise daha kısa bir budama işlemi yapılarak güçlü sürmesi sağlanır.

Elma Ağacı Budama Ustası

Bahçelerinizde bulunan elma ağaçlarını aslına uygun bir şekilde buduyoruz. Elma ağacı budama ustaşarı ile size en iyi bir budama sunuyoruz. İşini bilen kalifiye budama ustaları için bizi arayabilirsiniz.