Doruk Dallı Ağaç Budama Şekli?

Ekim 17, 2021 Yazarı admin 1

Ağaçları budamak istiyorsunuz ama nasıl budayacağınızı bilmiyorsunuz. Doruk dallı budama hangi ağaçlara uygundur. Doruk dallı budama nedir? Doruk dallı budama yapmak için hangi dalları kesmeniz gerekiyor? Doruk dallı budama hangi mevsimde yapılır? Doruk dallı ağaç budama yapmak için nelere ihtiyacınız var. Doruk dallı budamanın amacı; Meyve ağaçlarında uygulanan doruk dallı şekil budaması yağış oranı düşük nem oranı az ayrıca ışıklanma şiddetinin yüksek olduğu coğrafi bölgelerde tüm meyve ağaçları tür ve çeşitleri için uygulanabilen bir şekil budamasıdır. Doruk dallı ağaç budama şeklinin goble budama şeklinden bir farkı bulunmaktadır. Bu farkta üç ana dalın ortasında bir adet doruk dalın bulunmasıdır. Doruk dallı budama şekli meyve fidanının dikim işlemi yapıldıktan sonra toprak yüzeyinden 40 ile 60 cm mesafeden 4 ile 5 cm uzunluğunda bir tırnak bırakılarak kesilir. Bu tür budama şekli uygulanduktan sonra meyve fidanları büyüme ve gelişmeye bırakılarak beklenir.

Doruk Dallı Budama

Meyve fidanında doruk dallı budama olur mu? Meyve fidanı ne zaman budanır? Meyve fidanı dikim işlemi gerçekleştikten sonra doruk dallı budama şekli uygulaması yapıldığında meyve fidanına uygulanacak olan bakım işlemleri dikkatli bir şekilde özen gösterilerek yapılmalıdır. Yaz mevsimi büyüme ve gelişme dönemi içerisinde temmuz ağustos aylarında meyve fidanına ilk şekli kazandırılır. Meyve fidanının gövdesi üzerinde bulunan aynı güçte büyümüş ve gelişmiş meyve fidanı gövdesi üzerinde düzgün bir şekilde dağılmış üç ana dal ile bu üç ana dalın ortasından gelişen ve ağaç gövdesinin devamını meydana getiren bir doruk dalı tercihi yapılır. Doruk dallı yöntemi ile hangi dallar budanır? Meyve ağaçlarının üzerinde seçimi yapılan dalları ağaç gövdesi ile yaptıkları açıların 40 ile 60 derece olmasına özenle dikkat edilmesi gerekir. Bu tercih yapıldıktan sonra meyve fidanı üzerinde bulunan diğer dallar kesinlikle kesilmemelidir. Eğilme ve bükme işlemleri yapılarak sadece gelişmeleri ve büyümeleri engellenmelidir.

doruk dallı budama şekli

Doruk Dallı Budama Aşamaları

Meyve ağacının üzerinde bulunan ana dallar ikinci senede meyve fidanına doruk dallı şekli uygulanması seçilen yardımcı dalların aynı yönde, doruk dalı üzerinde seçilecek dalcığın ise doruk dalının devamını meydana getirecek yönde olması gerekmektedir. Doruk dal ile ana dallar üzerindeki diğere dalların herhangi bir kesme işlemine tabi tutulmayarak karşılıklı olacak şekilde bağlanması gerekmektedir. Belirtmiş olduğumuz bu uygulama ile kış mevsimi dinlenme dönemine giren meyve fidanları bu dinlenme dönemi içerisinde sürekli kontrol edilerek eksiklikler varsa hatalar giderilmelidir. Doruk dallı fidan budaması Daha sonra yapılacak işlemde ise doruk dallar ve ana dallar belirli bir uzunluktan kesilerek meyve ağacı fidanından uzaklaştırılmalıdır. Ayrıca meyve fidanı üzerinde bulunan dallar 60 cm’in üzerinde bir büyüme ve gelişme göstermişlerse kısaltılmalıdırlar. Belirtmiş olduğumuz bu dallar 40 ile 60 cm’den daha fazla bir gelişme göstermemişlerse kesinlikle herhangi bir şekilde müdahale edilmemelidir. bu belirtmiş olduğumuz işlemlere paralel olarak yardımcı dallar üzerinde de aynı ölçülerde kısaltma işlemi uygulanmaktadır. Doruk dallı budama yapacak kişinin uzman ve alanında bilgi biri olması gerekir.

Ağaçların gelişi güzel budanması doğru degildir. Ağaçlara zarar verebilir.