Ağaç Budama İstanbul

Eylül 3, 2022 Yazarı admin 1

İstanbul’da ağaç budama alanında hizmet sunan mavituğ peyzaj firması ağaçları zamanında ve aslında uygun bir şekilde budamaktadır. İstanbul’da ağaç budama işiniz olduğu takdirde bizi arayabilirsiniz İstanbul’da ağaç budama ustaları ile sizlere en iyi hizmetleri sunmayı amaçlamaktayız. İstanbul’da bahçenizde veya özel mülkünüzde bulunan bir ağacı budamak veya kesimini yapmak istiyorsanız bizi arayarak ücretsiz fiyat talebinde bulunabilirsiniz. İstanbul ağaç budama İstanbul’da ağaç budama için bazen izin almanız gerekebilir mesela çam ağaçları ve Çınar ağaçları gibi türler için orman Genel müdürlüğünden izin alınması gerekmektedir.

İstanbul Ağaç Budama

İstanbul Avrupa Yakası’nda ve Anadolu yakasında bulunan ilçelerde ağaç budama hizmeti almak istiyorsanız bizi arayın. Ağaç budama alanında profesyonel ve uzman kadrolarımız ile gerekirse vinç kullanarak araçlarınız en iyi şekilde budanır.

Buradaki prensiplerin genel anlamda pratik hale dönüşmesi ise seneden seneye gerçekleştirilen budama işlemleri ile tecrübe kazanan becerisine bağlıdır. Bilgiyi, deneyimi ve uygulamaya aktarmayı bir bütün halinde birleştirebilenler ve ağacı okuyabilenler budama işleminde başarılı olmaktadırlar. İstanbul Ağaç Budama; Ağaç budama İstanbul, İstanbul budama, Meyve ağacı budama İstanbul, kavak ağacı budama İstanbul, Erik ağacı budama İstanbul, İstanbul dut ağacı budama, İstanbul ağaç budama firması, meyce vermeyen ağaç budama İstanbul, İstanbul ağaç budama yapan firma, Ağaccık budama İstanbul, Ağaç budama zamanları İstanbul, İstanbul ağaç budama yapanlar, Ağaç budama yapma İstanbul.

Budama işleminin bir bilim dalı olduğu ve mutlaka uyulması gereken kuralların olduğu baştan kabul edilmelidir. Bu bölümde genel budama işlemi prensipleri ve gerekçelerinden bahsedilecektir. Buradaki prensiplerin genel anlamda pratik hale dönüşmesi ise seneden seneye gerçekleştirilen budama işlemleri ile tecrübe kazanan becerisine bağlıdır. Bilgiyi, deneyimi ve uygulamaya aktarmayı bir bütün halinde birleştirebilenler ve ağacı okuyabilenler budama işleminde başarılı olmaktadırlar.

Ağaç Budama nasıl yapılır

1- Şekillendirme devresinde ağaç budama işlemleri odun dallarına uygulanmalı zorunlu olmadıkça ağaç üzerindeki meyve dallarına dokunulmamalıdır. Böylelikle meyve ağaçlarının iyi bir şekil alması ve erken sürede meyveye yatması sağlanır. Tam aksi şekilde gerçekleştirilen uygulamalarda ise düzensiz şekillenmelere ve ağaçların gençlik kısırlığı dönemlerinin uzamasına sebep olunur.

2- Budama işlemi gerçekleştirilecek olan ağaç bir bütün olarak toplu bir şekilde incelenmeli ve ağacın her dalı ayrı ayrı ele alınmalıdır.

3- Ağacın gövdesinin üzerinde tacı meydana getiren ana dallar aynı yükseklikte ve eşit kuvvete olmalı merkezi eksen çevresinde eşit açılarla dağılmaları sağlanmalıdır. Doğru bir taç oluşumunda gelişme güçleri aynı ve lider etrafında eşit açılarla dağılmış beş adet dal seçilmiş böylelikle çok ideal bir kat oluşmuştur. Yanlış olan taç oluşumunda yan dallar çok sık olduğu için birbirlerini gölgeleyeceğinden ve kültürel işlemleri özellikle de ilaçlamayı güçleştireceğinden ideal bir taç oluşturulamamıştır.

4- Ağaç üzerindeki ana dalların gövde ile yaptıkları açılar 45-60 derece olmalıdır. Dar açılı olan dalların direnci zayıf olduğu için çabuk kırılırlar.

5- Ağaçlardaki dik büyüme ve gelişme ne kadar çok olursa meyve miktarı o kadar az ve meyvelenme de bir o kadar geç meydana gelir. Yayvan büyümede ise bu durumun tam aksi söz konusu olur.

6- Ağaçlardaki yardımcı dal oluşumuna önem gösterilmelidir. Meyve ağacı üzerindeki yardımcı dallar ana dallar üzerinde imkanların el verdiği kadar eşit mesafede ve aynı yönde bırakılmalıdır. İstanbul budama Ayrıca ana dallar ile yardımcı dallar arasında vegetatif gelişme bakımından rekabet olmamalıdır ve şekil bakımından düzenli gelişmelerini oluşturabilmek için yardımcı dallar an dalların büyüme noktasından 15-25 cm daha alttan seçilmelidir. Ayrıca ana dallar ile yardımcı dallar arasında 45 derecelik bir açı olmasına dikkat edilmelidir.

7- Ağaçların dallarını kısa kesmek vegetatif gelişmeyi hiç kesmemek ya da uzun bırakmak da generatif faaliyetleri teşvik eder. Ağaç budama İstanbul Ağaç üzerindeki bir dalı keserek bu dalın kısaltılmış olduğu zannedilmemelidir. Büyüme döneminde kesim şiddeti ile doğru orantılı olarak kesim noktasının altından sürgün büyümesi gerçekleşeceği unutulmamalıdır.

İstanbul Ağaç Budama

8- Aynı yerden yan yana büyüyen aynı güçteki dalların gelişmesine izin verilmemeli geniş açılı dal bırakılarak dar açılı olan dallar çıkartılmalıdır. Özellikle lidere rakip olacak şekilde bir çatallaşmanın oluşmasına izin verilmemelidir. Ağaccık Budama Uygun olan lider olarak seçildikten sonra diğer dal dipten alınmalıdır. Lider üzerinde aynı yerden çıkan ana dallardan biri mutlaka çıkarılmalıdır. Tercihen geniş açılı olan dal ağaç üzerinde bırakılıp dar açılı olan ise çıkarılmalıdır.

9- Ağaç Budama tekniği meyve ağaçların türler ve çeşitler arasında gelişme dal ve dalcık miktarları ve çiçek tomurcuklarını meydana getirdikleri yerler bakımından farklılıklar bulunmaktadır. İstanbul ağaç dalları budama Bundan dolayı türler ve çeşitler ayrı ayrı şekilde incelenmelidir.

10- Bir kesim işlemi gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Çoğunlukla Ağaç budama işlemi yapanlar kesim noktalarını doğru bir şekilde tespit etseler bile kesim hataları gerçekleştirmektedirler. Bir ağaçta tepe kesimi gerçekleştirilirken dış kısma bakan bir göz üzerinden ve meyilli bir kesim gerçekleştirilir. Bu kesimi göze herhangi bir zarar vermeden gerçekleştirmek çok önemlidir. Seyreltme budaması Eğer meyve ağacı üzerinde seyreltme kesimi gerçekleştirilecek ise kesimi yapılacak olan dalın gövde ile birleştiği yerde yani besin maddelerinin depolandığı şişkinliğin hemen üst kısmından kesmek gerekmektedir. Böylelikle kesim noktasında meydana gelen yara yeri daha hızlı bir şekilde kapanmaktadır.

11- Kesim noktasında tırnak bırakmamaya önem verilmelidir. Tırnak bırakılarak yapılan kesimler kolay bir şekilde kapanmadığı için bu tırnaklı kısımdan aşağıya doğru kurumalar meydana gelmekte ve kapanmayan yara bölgeleri hastalık ve zararlıların ağaca girişini kolaylaştırmaktadır. Hastalıklı ağaç budama

12- Budama işleminin bir ışık yöntemi olduğu unutulmamalıdır. Budama işlemlerindeki en önemli hususlardan birisi de ağacın dengesini bozmamak şartı ile ağacın iç kısımlarına mümkün olduğu miktarda fazla ışık girmesini sağlamaktır. Bunu gerçekleştirmenin diğer yollarından birisi de bodur bir anaç kullanmaktır. Büyük Ağaç budama Bodur olan anaçlar daha ufak bir taç hacmi meydana getirdiğinden dolayı toplam taç hacmi içerisinde gölgelenen alan da daha az miktarda olmaktadır. Örnek vermek gerekir ise üç metre uzunluğundaki bir ağaçta gölgelenen alan %1.6 iken 6.5 m yüksekliğindeki bir ağaçta bu miktar %24.4’tür. Ağacın şekil ve formu da güneş ışıklarından yararlanmasını etkilemektedir. Konik biçimindeki ağaçlar güneş ışığından en iyi yararlanan ağaçlardır.

13- Ağacın bir yanında dal meydana gelmediği durumlarda dal etrafının 1/3’ü kadarlık kısmı bir gözün 1cm kadar üzerinden kabuk boyunca odun bölümüne kadar yuvarlak bir şekilde kesilir. Bu yapılan uygulama çoğunlukla çentiğin alt kısmındaki tomurcuğun sürmesini sağlar. Bu gerçekleştirilen uygulama çiçeklenme başlangıcından yaklaşık bir ay önce yapılabilir. Kesim uygulamasının yeterli derinlikte kabuk tabakası boyunca olmasına dikkat edilmelidir. Vinçle ağaç budama firması İstanbul Bazı meyve, tür ve çeşitlerinde ağaçlar ilk senelerde terbiye edilirken uygun olan taç yapısını meydana getirmek için istenilen dallar meydana gelmemektedir. Bunu gibi hallerle karşılaşıldığında üreticiler istenilen yerden dal çıkartmak için bu tekniği uygulayabilirler. Ağaç budama yapma İstanbul

14- Bir sürgünün çok güçlü olması, yaşlanmış olması veya mekanik etkenlerle zararlanmış olması dolayısıyla çıkartılması gerekebilir. Eğer aynı yerden tekrar bir sürgün çıkması isteniyorsa üçgen kesim tekniği gerçekleştirilebilir. Ağaçları budayan şirketler İstanbul İlk senelerde ağaca verilen şeklin ağacın tam verim çağında çok önemli olduğu daha önceki konularda anlatılmıştır. Ancak üreticiler ne kadar dikkat ederlerse etsinler bazı durumlarda çeşidin ve türün gelişme ve büyüme karakterinden kaynaklanan sorunlarla karşılaşılabilir. Bu sorunlardan biri de geniş açılı dalların seçilmesi ve meydana getirilmesi esnasında ortaya çıkar. Örnek vermek gerekir ise granny smith elma çeşidi çok dik bir gelişim gösteren bir türdür. İstanbul ağaç kesme İlk 4-5 yıl ağaçlarda uygulanan dal açma işlemleri çok önem arz etmektedir. Ancak ağaç üzerinde bazı dallar istenilen yerlerden çıkmasına rağmen açısı genişletilememekte ve zorlandığında ise kırılabilmektedir. Bunun gibi bir durumda üçgen kesim işlemi yapılabilir. Üçgen kesim tekniği sonucu hem aynı noktadan tekrar dal çıkması sağlanır hem de yeni çıkan dal geniş açılı olur.