Ay takvimine göre tohum ekimi zamanı

Nisan 13, 2022 Yazarı admin 1

Özellikle atalarından çiftçilik öğrenen yani geleneksel bağ bahçe işi yapanlar ay takvimine göre tohum ekimi yaparlar. Yeni nesil ay takvimine göre tohum ekme, budama, ve bağcılık işlerini pek bilmez. Bi zatihi ay takvimine göre yapılan tohum ve bitki ekimi oldukça sağlıklı ürünler vermektedir. O zaman merak edilen şudur; ay takvimine göre ekim özellikle tohum ekimi ne zaman yapılır.

Ay takvimine göre tohum ne zaman ekilir?

Her Ay Evresi (Dolunay ve Yeni Ay hariç) yaklaşık 1 hafta sürer. Her Ay Burcu yaklaşık 2,5 gün sürer. Hangi önerilerin size en uygun olduğunu bulmak için bu iki sistemi denemeye çalışın. Yaygın bir inanca göre uzun süreli deneyim ve bilgi birikiminin ürünü olan ay takvimlerine uymamak, onun gösterdiği doğrultuda hareket etmemek bireyin büyük zararlara uğramasına neden olur. Çünkü ay takvimleri oluştukları doğal ve kültürel ortamın ürünüdürler. Yerel takvimlerdeki zamanı noktalama ya da bölümlemeler, bazen düzenli bir biçimde yinelenen doğa olaylarına bağlı olurken, bazen de dinsel törenler, toplumsal ortamı etkileyen diğer toplumlarla ilişkiler, topluma getirilen bir yenilik, saygın bir kişinin ölümü gibi bir olaya bağlı olarak da belirmektedir.

Ay takvimine göre tohum ekme nasıl yapılır?

Ekim ayında yer üstündeki özellikle yapraklı bitkilerin budaması yapılabilir. Toprağın dinlenme zamanı olduğu için tohum ekimi yapmayınız. Ekim ayı dikim ayı değildir. Çimler biçilir varsa hasat yapılır.