Türkiye’de Mor salkım ağacı nerede yetişir?

Mor salkım fidanı ne zaman çiçek açmaya başlar? Mor salkım bitkisi ekmek için hangi ay beklenir? Mor salkım ağacı çiçeği kokar mı? Mor salkım kaç ay çiçekli kalır. Mor salkım çiçekleri ağaçları süsler. Mor salkım hangi mevsimde yetişir? Genellikle ilkbahar aylarında dikimi başlar ve sonbaharda da dikilebilen ender ağaçlar arasında yer alır.

Mor salkım ağacı hakkında bilgiler

Mor salkım ağacı en iyi Çin’de yetişir. Çin’de doğal yayılış gösterir. Yazın yeşil çok güçlü büyüyen ve boylanan bir sarılıcıdır. Gövdeleri saat hareketinin aksi yönünde sarılır. Mor salkım ağacının özellikleri; Mor salkım ağacı boyu ortalama 8 ve 10 m, genişliği 4 ile 7-8 m’dir. Yazın yeşil yaprakları almaçlı, tek katlı, bileşik ortalama 10 yaprakçıktan oluşur. Yaprakçıklar uzun yumurta ya da yumurtamsı mızrak şeklindedir. 5 ile 10 cm uzunluğunda, başlangıçta tüylü daha sonra tüysüzdür. Sonbahar renklenmesi sarıdır.

Mor salkım ağacının Latince ismi Wisteria sinensis olarak bilinir. Mor salkım bitkisi sarılıcı bir türdür. 10 metre uzayabilir. Mor ve mavi çiçekleri olur. Türkiye’nin farklı bölgelerinde yetişir.

Mor salkım çiçekleri renkleri; Çiçekler mor-mavi renkli, 15 ile 30 cm uzunluğunda kurullar halindedir. Çiçek kurullarının bütün çiçekleri aynı zamanda açılır. Çiçeklenme yapraklanmadan önce olur. Mayıs ve haziran aylarında çiçeklenir. Mor salkım tohumu zehirli mi? Uzun yeşil bakla şeklindeki meyveleri çok sayıda tohum ihtiva eder ve zehirlidir. Etsi, güçlü, geniş kök sistemi oldukça sığdır. Ancak kumlu topraklarda yetiştirildiğinde kökler derine gider. Korunaklı, güneşli ve az gölgeli yerlerde iyi yetişir.

Mor salkım nerelerde iyi yetişir?

mor salkım

Mor salkım ağacının en iyi gelişimi taze, besin maddesi bakımından zengin, açık, drenajı iyi topraklar üzerinde yapar. Genel olarak donlara toleranslıdır. Fakat geç donlara özellikle çiçeklenme dönemindeki donlara karşı çok hassastır. Sıcak yerleri tercih eder fakat çok fazla ısınan kent iklimindeki yetişme ortamlarında da gelişimini sürdürülebilir. Yaz aylarında çok fazla su ihtiyacı vardır. Alkali topraklar üzerinde yapraklarında demir eksikliğinden dolayı sararma görülür. Çok güçlü bir şekilde sarılan sürgünleri borulara kolaylıkla sarılabilir.

Kışın mor salkım ağacı bakımı

Kışın bakımları için önlem alınır. Mor salkım bitkileri zarar görebileceğinden dolayı sürekli kontrol edilmelidir. Bu bitkiler çok az çiçek açar ve bu durum uzun yıllar devam eder. Bol çiçek veren anaçlardan elde edilen çeliklerin kullanılması özellikle tavsiye edilir. Güneşli ve kısmi gölgeli alanları tercih eder. Taze, nemli, gevşek ve iyi drenajlı topraklarda yetişir. Pergolalarda ve parklarda dekoratif amaçlı kullanılır. Küçük ağaç formlu görüntüsü de oldukça dikkat çekicidir.

Türkiye’de Mor salkım ağacı nerede yetişir?” için 2 yorum

Bir yanıt yazın

1.9k
294