Malta Eriği Nedir? Malta Eriği Ağacı

Nisan 20, 2023 Yazarı admin 0

Malta eriği Türkiye’de de yetişmektedir. Bu tür eriğin ağacı 9 metreye kadar uzar. Malta eriği ağacının yapraklar 30 cm uzunluğunda aşağı yukarı 10 cm genişliğindedir. Malta eriğinin çiçeği sonbahar aylarında açmaktadır. Bu ağacın çiçekleri güzel kokar. Çiçekleri beyazdır. Malta eriği meyvesi; 5 cm uzunluğunda – turuncu ve sarı renkli bir karışım şeklindedir. Malta eriği tatlı ve aromatik bir meyvedir. Malta eriği tohumu; bu meyvenin tohumları meyvenin ortasında bulunur. meyvenin tohumu ortalama -10 derece kadar etkilenmediği bilinir. Yetişkin bir malta eriği kuraklığa karşı dayanıklıdır.

Malta Eriği Nerede Yetişir?

Malta erikleri drene edilmiş topraklarda iyi gelişir. Nemli toprakları çok sever ve bu topraklarda meyvesi iyi olur. Malta eriği budanır mı? Malta erik ağacı budamaya dayanıklı bir bitkidir. Meyve elde edilmek isteniyorsa, ince dallar uzaklaştırılarak bitkinin iç kısmına güneşin ulaşması sağlanmalıdır. Böylece daha fazla meyve elde edilir. Çim alanlarda veya avlularda, gölgeli ve güneşli yerlerde, kafesler üzerinde espalye olarak yetiştirilebilir. Malta eriği saksıda yetişir mi? Malta eriği uygun toprak kullanılırsa saksı içinde yetişmektedir. Yaprakları da iç mekan düzenlemesinde kullanılabilir.

Malta Eriğinin Faydaları Nelerdir?

 1. Düşük kalorili bir meyve türüdür.
 2. Pektin ve lif açısında zengin bir meyvedir.
 3. Sindirim sistemine yararları vardır.
 4. Özellikle kolon kanserleri gibi hastalıkları engelleyebilir.
 5. A vitamini içermektedir.
 6. Göz hastalıklarına faydası vardır.
 7. Göz içindeki virüslere faydaları vardır.
 8. Yüksek antioksidan içermektedir.
 9. Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.

Malta Eriği Türkiye’de Nerede Yetişir?

Malta eriğinin Türkiye’de yetiştiği bilinmektedir. Malta eriği en iyi Akdeniz ve Eğe bölgelerinde iyi yetişmektedir. Malta eriğinin ülkemize Cezayir veya Lübnan’dan geldiği sanılmaktadır. Sağlığa yararlı bir meyvedir. Tüketilmesi önerilmektedir. Kendi bahçenizde veya saksılarda yetişmektedir. Malta eriği fidanı alarak bahçenizde ve saksılarda yetiştirebilirsiniz.

malta eriği faydaları, malta eriği nerede yetişir

Malta Eriği Bitkisi Hakkında Bilgiler

 • Alem : Plantae – Bitkiler
 • Bölüm : Magnoliophyta – Kapalı tohum grubu
 • Sınıf : Magnoliopsida
 • Takım : Rosales
 • Familya : Rosaceae – Gülgiller
 • Alt familya : Maloideae
 • Cins : Eriobotrya
 • Tür : E. Japonica
 • Diğer Adları : Yenidünya veya Muşmula

Malta Eriği Meyvesi

Malta Eriği Tanımı ve Önemi; Malta eriği (Eriobotrya japonica), muşmula, veya yeni dünya doğal yaşam alanı Çin olan, gülgiller familyasından bir ağaç türüdür. Anayurdunun Çin olduğu sanılan maltaeriği önceler, Japonya’da yetiştirilmeye başlanmış, daha sonraları buradan Akdeniz ülkelerine ve Avrupa’ya yayılmıştır. Bugün, özellikle subtropik (dönencealtı) bölgelerde büyük miktarlarda üretilen maltaeriği Türkiye’de de en çok Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Malta eriği ağacı yaz kış yeşil kalabilen, yani yapraklarını dökmeyen bitkilerdendir. Ortalama 10 metreye kadar boylanabilen ağacın daha çok dal uçlarına yığılmış elips biçimli iri yaprakları vardır. Bu sert yapılı, derimsi yaprakların üst yüzü koyu yeşil, arkası ise pas rengi tüylüdür. Malta eriği en iyi kumlu ya da killi topraklarda yetişir. Daha çok aşılama yoluyla, bazen de tohumdan üretilir.