Susuzluğa dayanıklı mezarlığa dikilecek çiçekler

Mezarlıklara dikilecek çiçek, ağaç ve çalı türlerinin soğuklara dayanıklı bitkilerden seçilerek tercih edilmelidir. Mezarlıklara dikilen bitkilerin bakımı zor olacağı için soğuklara ve susuzluğu dayanıklı olması gerekmektedir. Mezarlıklara en uygun soğuklara dayanıklı bazı bitki ve çiçek türlerini sizlere tanıtacağız. Esasen susuzluğa dayanıklı mezar çiçekleri çok önemlidir. Sebebi ise mezarlıkların canlı kalması ve sevdiklerimize vefa borcu olması için. Susuzluğa dayanıklı mezarlık çiçekleri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

Susuzluğa dayanıklı mezarlık bitkileri

Türkiye’de mezarlıklara uygun bitki çeşitleri;

 • Acem Halısı Çiçeği; Susuzluğa dayanıklı olduğu söylenen acem halısı çiçeğide mezarlıkların üzerine veya kenarlarına dikilebilmektedir.
 • Çam ağacı: Çam ağaçları genellikle mezarlıklarda görülür. Şehirden uzak mezarlıklara dikilir.
 • Gül: Çalı türü güller önerilmektedir. Mezarlara gül fidanı çeşitleri dikilmesi uygundur. Çoğu çalı türü güller mezarlığa dikilir ve swusuzluğa dayanıklıdır.
 • Krizantem: Çok yıllık bir bitkidir. Anavatanı Japonya’dır. Uzun yıllardır Çin’de üretilmektedir. Sonbahar ve kış aylarında çiçek açar.
 • Ladin: Doruk ağacı olarakta bilinir. Anadoluda bir çok ilde mezarlıklarda görülmektedir. Yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Dik büyür. Mezarlara dikilir.
 • Lavanta: Mezarlık üzerine ekilen lavanta hem susuzluğa dayanıklı hemde güzel koku vermektedir.
 • Nergis: Soğanlı bir çiçek türü olan nergis mezarlıklar için uygundur. 35 cm boylanabilen tek yıllık soğanlı bitkilerdir.
 • Sardunya: Mezarlıklara uygun bir başka bitki çiçek çeşidi de Sardunya’dır. Sardunya Çiçekleri bahar mevsiminin sonlarına doğru açmaya başlar ve sonbaharın başına kadar bu şekilde kalabilir.
 • Selvi Ağacı: Mezarlıklara uygun bir ağaç türüdür. Sürekli yeşil olduğu ve yaz-kış kurumadığı için büyüm önem arz etmektedir.
 • Yaprak Dökmeyen Bitkiler: Yaprak dökmeyen bitkiler ile mezarlıkları canlı tutabilirsiniz.
 • Zambak: Mezarlara dikilebilen bir çiçek türü olan zambak soğanlı bir bitkidir. İç mekanlarda ve bahçelerde kullanılabilir.
Susuzluğa dayanıklı mezar çiçekleri isimleri

Yaz Kış Dayanıklı Mezarlık Çiçekleri

Mezarlıklar için özellikle soğuklara ev sıcaklara dayanıklı bitkilerin tercih edilmesi gerekir. Yaz ve kış aylarına dayanıklı bitkilerin seçimi önemlidir. Herdemyeşil bitki türleri tercih edilerek mezarlıkalrın güzel bir görüntüde kalması sağlanabilir. Özellikle mezarlıklar için soğuklara ve sıcaklara dayanıklı mevsimsel çiçekler tercih edilmelidir. Soğuklara ve sıcaklara dayanıklı mezarlık bitkileri; Zambak, Yaprak dökmeyen çalılar, Selvi ağacu, Sardunya, Nergis, Ladin, Krizantem, Gül, Çam ağacı gibi bitkiler mevsimsel özelliklere göre dikilebilir.

Susuzluğa dayanıklı mezarlığa dikilecek çiçekler
Mezarlığa uygun bitkiler

Yaz Kış Mezar Çiçekleri Nasıl Tercih Edilir? Mezarlıklara yaz ve kış aylarında dayanıklı çiçek ve bitki dikimi için mevsimsel özellikler dikkate alınmalıdır. Türkiye’de her çiçek mezarlığa dikilmez yani mezarlığa ekilecek bitkilerin uzun ömürlü soğuklara dona ve susuzluğa dayanıklı olması gerekir. Yakınlarınızın mezarlarına çiçek dikmek veya diktirmek için susuzluğa dayanıklı ve uzun ömürlü olmasına dikkat ediniz.

Susuzluğa dayanıklı mezarlığa dikilecek çiçekler” için 4 yorum

Bir yanıt yazın

1.9k
294