Geven otu nerede yetişir?

Ocak 8, 2022 Yazarı admin 0

Bir çok bölgemizde yetişen ama yerel halkın pek isimlerini bilmediği çiçek türlerimiz mevcuttur. Bu yazımızda Geven Otu hakkında çeşitli bilgiler verilecektir. Geven otu sağlığa faydalı mı eğer faydalı ise nasıl kullanılmalıdır. Geven otu ne işe yarar? Geven dünyada nerede yetişir? Geven nasıl kullanılır? Geven türkiye’de nerede yetişir? Geven yavşan otu hangi şehirde yetişir? Geven ağacı hangi bölgede yetişir? Keven nasıl bir bitkidir? Geven otu hangi hastalıklara iyi gelir?

Geven çiçeği nedir? Nasıl yetişir?

Geven otu çiçekli bir bitkidir. Genel tabir ile odunsu bitki türleri içindedir. Geven otu nerede yetişir? Geven otu doğal olarak en yi Mogolistan’da yetişir. Türkiye’de ise Sivas, Erzincan, İzmir gibi bazı illerimizde diğer bölgelere göre daha fazla yetişmektedir. Fabaceae (Leguminosae) (Baklagiller) familyasının bir cinsi olan Astragaluslar bir veya çok yıllık bitkilerdir. Türkiye’de kitre zamkı veren Astragalus türleri ise şu şekildedir; A.aureus Willd, A.gummifer Lab., A.kurdicus Boiss.(Syn: A.stromatades Bunge) ve A.microcephalus Willd.’dir. 

Geven otu ne için kullanılır?

Geven otu hangi hastalıklara iyi gelir? Geven kökü ne işe yarar? Dikenli geven otu nasıl kullanılır? Geven otu nerede yetişir? Geven otu kökü faydaları geven türkiye’de nerede yetişir Dikenli geven otu Geven otu ne işe yarar Geven kökü Dikenli geven otu faydaları Geven otu kullananlar Geven otu. Dal ve gövdesinin patolojik değişikliği sonucunda gövdesinde açılan yaralardan sonra sızan “kitre zamkı” adı verilen madde kullanılmaktadır. Suda bekletildiğinde şişerek pelteleşen kitre bir polisakkarit karışımıdır. Suda çözünen kısmını, bir karbonhidrat bileşiği olan “taragacantin”, suda çözünmeyen kısmını da bassaron teşkil eder. Bassaron daha komplike yapıya sahip bir madde olup, zamkın % 60-70’ini oluşturur. Zamkın geri kalan kısmının % 8-10’unu arabin, %2-3’ünü nişasta, % 3’ünü selüloz ve bazı mineral maddeler oluşturmaktadır. Bugün için ezacılıkta süspansiyon, tablet, pastil vs.nin imalinde kullanılmaktadır. Ayrıca kâğıt endüstrisinde de yapıştırıcı, tekstil endüstrisinde de aprelemede ve kumaşlara parlaklık verilmesinde yararlanılmaktadır.

Geven otu

Geven çiçeğinin sağlığa yararı varmı?

Türkiye’de yetişen geven otu, insan vücudu üzerinde sağlıklı etkiler bırakmaktadır. Geven bitkisi içerisinde; kolin, gliserizin, asparagin, polisakkarit gibi maddeler vardır.

  • Kan dolaşımına faydalıdır. Kalp için sağlıklı olduğu söylenmektedir.
  • İdrar söktürür.
  • İştahsızlığa faydalıdır.
  • Soğuk algınlıklarına karşı etkili olduğu bilinir.
  • Mide sorunlarına karşı faydalıdır.
  • Akciger kanseri timörlerine karşı yararlı olduğu söylenmeketdir.
  • HIV virüslerine karşı etkili olduğu idda edilmektedir.
  • Hücre yenileme alanında faydaları görünmüştür.
  • Şekeri dengelemeden yararları vardır.