Çiçekler Ne Zaman Dikilmelidir?

Çiçek türlerine göre değişik aylarda dikilebilir. Türkiye’de mevsimlik çiçekler ilk bahar başlancından önce dikilir. Yeni çiçek dikimi için sıcaklıkları baz alarak ekim ve dikim yapınız. Ülkemizde çiçek dikim ayları İlkbahar’ın ilk ayı Nisan’da başlar ve Sonbahar’ın Eylül ayı bitimine kadar devam eder.

Çiçek dikimi yapmadan önce neler yapılır?

  1. Yabani otları temizliği
  2. Toprağı yenileme
  3. Doğal gübreleme
  4. Tırmıklama
  5. Bahçenize uygun bitki seçimi

Yazlık ve kışlık olarak çiçekler farklı zamanlarda dikilebilir. Mevsimlik çiçekler ise Mayıs aylarında bile dikilir. Daha güzel gür bir bahçe, canlı bir yeşil alan hayal ediyorsanız lütfen bahçeniz ile sürekli ilgilenin. Bahçenize büyük küçük mutlaka ağaç dikiniz. Gerçekten ağaca bakmak insanı stresten uzak tutar, rahatlatır size huzur verir. Mesela; sarı ve turuncu renkli kadife çiçekleri, beyaz, pembe ve kırmızı begonyalar, mavi çiçekli vapur dumanı, kırmızı renkli ateş çiçekleri, karışık renkli cam güzeli çiçekleri, karışık renkli petunya çiçekleri ve varyeteleri ve sakız sardunya gibi çiçek türleri mayıs ayında dikilirler.

çiçek hangi ayda dikilir?

Sonbahar’da dikilen çiçekler

Sonbahar’da dikim yapacağınız çiçek türleti; hercai menekşe, krizantem yani kasımpatı, bellis çiçek türleridir. En dayanıklı çiçek türü ise “hercai menekşe” dir. İlkbaharda açar Haziran sonuna kadar çiçekli olarak durabilirler.

İlkbahar’da dikilen çiçekler

İlkbaharda dikilen çiçek çeşitleri oldukça fazladır. Bu mevsime özel dikilen bazı çiçek türleri; petunya, ateş çiçeği, kadife, alisyum, vapur dumanı, horoz ibiği, bahçe begonyası, gazanya, aslanağzı, karanfil, rutbekya, mine, gallerdia, zinya, yıldız çiçeği’dir. 

Çiçekler Ne Zaman Dikilmelidir?” için bir yorum

Bir yanıt yazın

1.9k
294