Açelya çiçeği nasıl canlandırılır?

Ağustos 6, 2021 Yazarı admin 0

Açelya çiçeğinin yaprakları neden kurur? Açelya hangi ortamı sever? Açelya nasıl sulanır? Kurumuş açelya nasıl canlanır? Açelya Bakımının püf noktaları Açelya çiçeği ne zaman açar? Açelya çiçeği neden kurur? Açelya çiçeğinin faydaları? Açelya Çiçeği özellikleri Açelya çiçeği Çeşitleri Açelya Çiçeği Nasıl Çoğaltılır? Açelya çiçeği sulama yaparken dikkat edilecek hususlar Açelya saksıda ise suladığınız zaman saksının altına akan suyu dökmeniz gerekmeketdir. Bunu yapmazsanız çiçeklerde çürüme olabilir. Ilıman iklimlerde yetişir, çok fazla soğuk veya sıcak ortamları sevmez. 

Açelya Çiçeği Latince Anlamı: Rhododendron sp, Familyası : Ericaceae, Açelyanın Anavatanı : Japonya ve Çin’dir. İçmekan bitkisi olarak bilinir. Mevsimlik çiçekler kategorisinde değerlendirilir. Açelya saksıda isi tahmini olarak iki yılda bir saksı toğrağını değiştirerek yenilemeniz çiçek için olumlu etkiler yapacaktır. Açelya Çiçeğinin kuruyan veya solan yaprakları veya çiçekleri varsa bunları makasla keserek ayırmalısınız. Gübrelemeye gerek duymaz. Fazla güneşte ve soğuk havalarda dikkat etmeniz gerekir.

açelya bitkisi çiçekleri bakımı nasıl yapılır

Açelya çiçeği baharın başlarında açmakatdır. Eğer açelya çiçeğinin erken solmasını istemiyorsanız çok sıcak havalarda serin ve karanlık yerlere çekerek ömürünü uzatabilirsiniz. Açelya çiçeği yetiştirmeye değer farklı bir türdür. Açelyayı çoğaltmak için tepe çeliğini kesarek farklı saksılara dikerek çoğaltmanız mümkündür. Açelya Çiçekleri ile evinize bahçenize farklı güzellikler katabilirsiniz. Bahçelerde Açelya Çiçeği çok iyi durmaktadır.

Açelya Toprak İsteği: ürümüş bitki artıklarınca zengin, kireçsiz ve asit karakterli humuslu toprakları sever. Açelya Çiçeği Sulama: Yazın bol su verilmeli fakat aşırı su ve kökün kurumasına neden olacak kadar az sudan kaçınılmalıdır. Kışın su ihtiyacı azalacağından çok az su verilmelidir. Açelya Bitkisi Gübreleme Toprağa gübre karıştırılması tavsiye edilmez. Açelya Bitkisi Saksı Değişimi Her iki yılda bir ilkbaharda saksıları açelya saksı toprağı kullanılarak değiştirilmelidir. Açelya Bitkisi Budama  Çiçeklenme dönemi sonunda kuruyan çiçekler temizlenmeli, yaz aylarında ise bitkinin daha iyi bir form oluşturabilmesi için birkaç kez budanmasında fayda vardır. Açelya Nasıl Üretilir? Bitkiyi köklü ayırma ya da uç dallarından alınan çelikler ile çoğaltılır. Hastalık ve Zararlılar Kırmızı örümcek en önemli zararlısıdır.