Kavak Ağacı Budama Fiyatları

Temmuz 19, 2020 Yazarı admin 0

Kavak Ağacı Budama

Kavak ağaçlarını budama kesim işleri için bizi arayabilirsiniz. Kacak ağaçlarını uzman ekipler öncülüğünde buduyoruz. Kavak ağaçları budama firması olarak sizlere profesyonel çözümler sunuyoruz. Kavak ağaçlarında budama için bizi arayarak bilgi alabilirsiniz. Kavak ağaçları budama ve kısaltma için size çözümler sunmaktayız. İstanbul’da Kavak Ağacı Budama için kurumsal çözümler.

Kavak Ağacı Budama Vakitleri

Kavak Budama fiyatı, budama yapılacak ağaca ve kesime göre değişir. Bir veya iki yaşlı dikim materyali kullanılarak tesis edilen kavak ağaçlandırmalarında değişik zamanlarda ve değişik yüksekliklerde uygulanan budamalara gereksinim duyulmaktadır. Ağaçlandırmaların bir
yaşlı dikim materyali kullanılarak tesis edilmiş olması durumunda, ilk
vejetasyon döneminden itibaren ağaç gövdeleri toprak yüzeyine yakın
seviyelerden dallanmaktadır. Kavak ağacı budama yöntemi Dip sürgünü olarak isimlendirilen bu dallar, ağaç diplerinde ve dikim sıraları üzerinde uygulanan bakım işlemlerini engellemekte, ağaç gövde kalitesini de bozmaktadır. Genellikle dördüncü. ağaçlandırma yılında başlatılan normal budama zamanını beklemeden, birinci yılsonunda veya ikinci yılın hemen başında anılan dip sürgünlerinin budanması gerekmektedir Kavak ağaçlandırmaların dördüncü yılında başlatılan normal budama işlemi ise, daha yüksek oranda kaliteli tomruk elde etmek amacı ile uygulanmaktadır.

Kavak Budama

Kavak Ağacı Budamanın Amacı


Budama işlemi ile bir ağacın bazı dalları kesilmektedir. Dallar ağacın özümleme ve solunum organları olan yaprakları taşımaktadır. Bu nedenle, bir dalın kesilmesi ile ağacın yaşam faaliyetleri bir ölçüde kısıtlanmış olmaktadır. Hiçbir budama işlemi uygulanmaksızın bir ağacın bütün dalları ile büyümeye bırakılması durumunda ise, ağaçta dallı budaklı bir yapı oluşmakta, odununun kullanım alanları sınırlanmakta ve ekonomik değeri de düşmektedir. Budama işlemi yineleme sayısının ve yoğunluğunun ağacın büyüme hızını en az azaltacak, buna karşılık üretilecek odunun kalitesini ve değerini en çok artıracak bir nitelikte olması amaçlanmaktadır.

Kavak Budama

Diğer bir deyim ile budama işleminin esas amacı, üretilen kavak odununun ekonomik değerini artırmaktır. Bu nedenle, amacı kaliteli tomruk üretmek olmayan, sadece daha çok miktarda bitki kütlesi (biyokütle) üretimini hedef alan ağaçlandırmalarda bir budama işlemine gerek bulunmamaktadır.