Türkiye ormanlarda ne tür ağaçlar olur?

Ekim 18, 2021 Yazarı admin 0

Türkiye’nin ormanlık alanlarında yetişen ağaç çeşitleri vardır. Ormanlık alanlarda yetişen ve ormanlarımızı oluşturan ağaç çeşitleri 20 tanedir. Bu ağaç türleri en çok yetişen ağaç türlerine göre listelenmiştir. Türkiye’nin yedi bölgesinde yetişen bu ağaçlar dağlarada veya farklı düzlük alanlarda orman alanlarımızı oluşturmaktadır. Türkiye’de orman alanlarını oluştıran ağaç çeşitleri aşağıda verilmiştir. Türkiye ormanlık alan alanında bir çok ülkeden nce olsada yinede yeni fidanlar dikilerek ormanlık alan oluşturulmasına devam edilmektedir.

Orman ağaçları Nelerdir?

Türkiye’de ormanlık alanlarda yetişen bazı ağaçlar vardır. Bu orman ağaçları türlerinden bazıları meyve verir bazılarımeyve vermez. Meyve veren ve meyve vermeyen orman ağaçlarının isimleri. Yangınlarda zarar gören orman ağaçlarının yerlerine yeni dikimler yapılarak halihazırdaki orman alanların korunması için çalışmalar yapılmaktadır. Ormanda yetişem ağaç isimleri. Ormanlık alanlarda sıkça yetişen orman ağaçları türleri;

Türkiye'de yetişen orman ağaçları
 1. Akçaağaç
 2. Ardıç ağacı
 3. Çınar ağacı
 4. Dişbudak ağacı
 5. Fıstıkçamı ağacı
 6. Göknar ağacı
 7. Gürgen ağacı
 8. Huş ağacı
 9.  Ihlamur ağacı
 10. Karaçam ağacı
 11. Kavak ağacı
 12. Kayın ağacı
 13. Kestane ağacı
 14. Kızılçam
 15. Ladin (Doruk) ağacı
 16. Meşe ağacı
 17. Sarıçam ağacı
 18. Servi ağacı
 19. Sığla ağacı
 20. Sığla ağacı

Ülkemizde bulunan orman alanları Türkiye için çok önemlidir. Bu orman ağaçları mobilya sektöründe, kağıt sanayide ve bir çok alnlarda kullanılmaktadır. Ormanlık alanların korunması ve gereksiz kesim yapılmaması çok önemlidir. Orman ağaçları korunmalı ve gelecek nesilllere yeşil bir cağrafya bırakılmalıdır.