Türkiye’de gül budaması ne zaman olur?

Ekim 29, 2021 Yazarı admin 0

Güllerin budanması sağlıklı ve canlı güllerin açmasını sağlamaktadır. Gülleri nasıl budayacaksınız biliyormusunuz? Gülleri budamanın amacı ve güllerin budanacağı aylar hakkında bilgiler.

Gül nasıl budanır? Gül bitkisi 15 ile 25 cm uzunlukta 3 ile 5 sürgün olacak şekilde budanır. Bitki üzerinde bulunan fazla dallar kesilerek uzaklaştırılır. Bitki de gerçekleştirilen sert budama işlemi neticesinde az miktarda gösterişe sahip olan çiçekler oluşur. Zayıf bitkileri güçlü bir gelişmeye yönlendirebilmek için sert budama işlemine ihtiyaç duyulmaktadır. Güller bahçelerimizin, peyzaj alanlarına güzel görünüm ve hoş koku sağlamak amacı ile uygulaması yapılan bitki türüdür. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça fazla tercih edilmektedir. Güller de budama işlemi. En fazla türü ve çeşidi olan bitkilerden biridir. Güllerin güzel verim vermesi iyi koku yayabilmesi için belli düzenlerde budama işlemine mutlaka tabi tutulmaları gerekmektedir.

Gül budama

Gül budama teknikleri nelerdir?

Güllerde uygulanan budama işlemi hem bitkinin sağlığına hem de gelişen güllerin sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Güllerde uygulanacak olan budama işleminin dört ana sebebi vardır. Bahçemizdemi gülleri neden budarız?

  1. Gençleştirme
  2. Verimi yükseltme
  3. Kaliteyi yükseltme
  4. Şekil verme

Gülleri nasıl budamalıyız?

Gülleri Hafif Budama: Bir senelik sürgünler yalnızca boylarının üçte birine tekabül edecek miktarda kesme işlemine tabii tutulur. Bu budama işlemi kısam saplı olan güllerde uygulanmalıdır. Çoğunlukla gül bitkisinin dikiminden sonraki ilk senede uygulanması önerilir.

Güllerde Sert Budama: Gül bitkisi 20 cm uzunlukta 4 ile 6 sürgün olacak şekilde budanır. Bitki üzerinde bulunan fazla dallar kesilerek uzaklaştırılır. Bitki de gerçekleştirilen sert budama işlemi neticesinde az miktarda gösterişe sahip olan çiçekler oluşur. Zayıf bitkileri güçlü bir gelişmeye yönlendirebilmek için sert budama işlemine ihtiyaç duyulmaktadır.

Güllerde Orta Budama: Gül üzerinde 5 ile 10 adet sürgün bırakılıp gül bitkisinin yerden uzunluğu 50 ile 60 cm dir. Orta şiddetli uygulanan budama işlemi birçok bahçe gülü için uygun olan budama şeklidir. Sert budama işlemine göre daha fazla miktarda fakat daha küçük çiçekler oluşur.