İstanbul’da ağaç budama vakitleri

Mart 8, 2021

İstanbul’da ağaçların sağlıklı bir gelişim göstermesi ve neyve ağaölarının daha verimli bir meyve verebilmesi için belirli aralıklarla budama yapılması gerekir. İstanbul’da ağaç budama vakitleri 15 Ekim tarihinden 30 Nisana kadar yapılabilir. Tabiki bu budama tarihleri ve budama zamanları ağaçların türüne göre değişiklik gösterebilir. Küçük ağaçların ve büyük ağaçların budaması için belirli zamanalr vardır. Özelliekle İstanbul’da meyve ağaçlarında budama ağacu su yürmenin durduğu zamanlarda ve duruma göre verim budaması da farklı zamanlarda yapılabilir.

İstanbul’da özellikle çam ve çınar ağaçlarının budanması özel izin alınarak yapılmaktadır. Kendiliğinden devrilmiş, kırılmış ağaçların dışında özel izin alınmalıdır.

istanbulda ağaç budama vakitleri

İstanbul’da ağaç ne zaman budanır?

Ekim ayı ortalarından (15 Ekim) Nisan ayına kadar (30 Nisan) sürebilir. Kırılan ve zarar görmüş taze sürgünlerde oluşacak yarlardan uçkurutan hastalığı bulaşma riski bir hayli yüksektir. Bütün bu bilgiler sebebi ile uç alma budamasını, uçkurutan hastalığı bulaşma riskinin en az safhada olduğu ve yapılan kesimlerin ardından gözlerin uyanmayacağı bir zaman diliminde yapmak gereklidir. Bu iki husus karşılayabilecek doğru uç alma zamanı ekim ayının ortası ile kasım ayının başlarıdır. Bu zamanlarda limonlarda uç alma budaması yapıldığında hem uçkurutan hastalığının bulaşmasına karşı ağaçlar sağlama alınır sürgünler işe başlamadan kışa giriş yapılmış olunur. Bu sebeple güzel bir kış geçirilir ve ilkbahar ile birlikte yeni sezonun meyvelerini verecek olan dallar sağlıklı bir şekilde gelişir.