Kasım ayında hangi bitkiler ekilir?

Kasım 15, 2021

Kasım ayında ekim dikim ile ilgili bilfiler vereceğiz. Türkiye’de kasım ayında genel olarak ekilen bitkiler, yetişen meyveler ve çeşitli güller bulunmaktadır. Kasım ayında saksıya ne ekilir? Kasım ayında bahçeye hangi çiçekler ekilir? Kışın bahçeye ne ekilir? Kasım ayında hangi çiçekler olur? Kasım ayında hangi çiçek ekilir? Kasım ayında saksıya ekilecek çiçekler nelerdir? Kasım ayında hangi çiçekler yetişir. Kasımda ekilen sebzeler nelerdir? Kasım ayıonda hangi meyveler olur?

Kasım ayında ekilen sebzeler

Patates: Ekim yapılacak tarlalar hazırlanır. Sebzecilik  Kışlık sebzelerin hasadı devam eder.Sebze ekilecek yerlerin toprak hazırlığı sürer. Çilek, enginar, bakla, bezelye ekimleri yapılır. Seracılık Fide yetiştiriciliği için fide harcı hazırlanıp dezenfekte edilir. Seralarda ısıtma yapılır.

Kasım ayında yetişen meyveler

Kasımda meyve ağaçları; Bazı meyvelerde derime devam edilir. Meyveler ambalajlanıp pazara hazırlanır. Zeytin, bağ, sert ve yumuşak meyve türlerinde zararlı etmenler takip edilir. İklim ve türe özgü analize dayalı gübreleme yapılır.
Hububat alanında faaliyetler: Ayın 2. yarısından itibaren buğday ekimlerine başlanır. Tohum ilaçlaması yapılır. ekin kurdu ile mücadele edilir. Mısır: Hasat tamamlanır ve boşalan tarlalar yeni ekim dönemi için hazırlanır. Pazarlama devam eder.

Kasım ayı turinçgiller; İhtiyaç varsa çiftlik gübresi, Fosforlu ve Potaslı gübreleme yapılır. Uçkurutan, Antraknoz, Turunçgil dal yanıklığı ve Kahverengi meyve çürüklüğü hastalıklarından korunmak için % 1’lik Bordo Bulamacı uygulanır. Akdeniz Meyve Sineği mücadelesine son verilir. Dökülen meyveler bahçe dışına çıkarılıp imha edilmelidir. Virüs ve virüs benzeri hastalıkların kontrolü sürdürülür. Minneola Tanjelo’nun Alternaria hastalığı gözlemleri ve mücadelesi yapılır.

Kasım ayında yem bitkiler

Yonca ekimi yapılır. Tek yıllık yem bitkilerinin (adi fiğ, iskenderiye üçgülü, yem şalgamı, tek yıllık çim, tritikale) saf veya karışım olarak ekimi yapılır. Meralarda fosforlu gübre uygulaması yapılır. Kasım ayı sonunda Karaisalı, Kozan, Ceyhan, Çukurova, İmamoğlu, Karataş, Sarıçam, Seyhan, Yumurtalık ve Yüreğir ilçelerinde çayır ve meralarda otlatma biter.

Kasım ayında dikilen çiçekler; Hercai menekşe, Nergis, Hardal, Aslanağcı, Lavanta, Sümbül,