Aralık ayında hangi bitkileri ekebiliriz?

Kasım 15, 2021

Aralık ayında hangi bitki, sebze, meyve, çiçek ürünlerinin ekileceğiniz biliyormusunuz? Türkiye’de aralık ayı içerisinde bakımı yapılan ve ekilen – dikilen bazı bitki türleri elbette mevcuttur. Aralık ayında ekim dikim işleri ile alakalı kısa bilgiler vereceğiz. Aralık ayı boyunca bahçe ve tarlalarda neler yapabiliriz. Aralık ayı boyunca bitkilerde ekim dikim ve bazı bitki türlerinde budama işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Aralık Ayında Meyve işleri; Yeni kurulacak bahçeler ile ilgili işlerin yapılmasına başlanır. Kışlık budama, sakıncalı durumların dışında yapılır.  Kasım ayında yapılması gereken işlerden arta kalan işler tamamlanır. Aralık ayında bağ işleri; Kış budaması yapılır. Asma söküm işleri ile, boylarına ayırıp, hendekleme işlerine devam edilir. Nüvelik bağ tesisi için açılan çukurlara dikim yapılır. Toprak tavlı olduğundan, sürüm ve çiftlik gübresi uygulaması yapılabilir. Boş zamanlarda, bağ yollarına çakıl dökülür. Kış ilaçlamasına, sahil kesimlerinde ay sonunda başlanabilir.

Aralık ayında sebze ekim dikimi

Hava koşulları uygun giderse, çilek dikiminde geç kalan çiftçiler dikime devam edebilirler. Çilek çapasına devam edilir.  Kışlık sebzelerin hasadına devam edilir. Yazlık sebze fideliklerinin yeri hazırlanır. Sıcak yastıkların yerleri belirlenir ve yapılmaları için hazırlıklara başlanır. Uygun tav bulunursa, yazlık sebze dikilecek tarlaların derin sürümü yapılır. Çiftlik gübresi ve fosforlu (gerekiyorsa potaslı) gübreler verilir. Sera yetiştiriciliği için hazırlıklara başlanır (Toprak hazırlığı, onarım işleri) Elde edilen tohumların kurutulması, ambalaj ve muhafazasına devam edilir. Taze soğan ekimi yapılır. Örtü altı yetiştiriciliği yapılıyorsa, bakım işlerine devam edilir. Sulaması yapılır. çapa ile birlikte, çok hafif boğaz doldurulur. Fungisitlerde koruyucu ilaçlama yapılır. Fasulye ve bamyada görülen pirecik zararlısı ile mücadele edilir.

Aralık ayında süs bitkisi ekim dikimi

Özelikle Seralarda Karanfillerden alınan çelikler saksıda kum içinde köklendirilir.  Yılbaşında çiçeklenen saksılı süs bitkilerinin bakımına devam edilir. Kırılmaması için, küçük herekler verilir. Park ve Bahçelerde Bozulan kasımpatı ve yıldızların gövdeleri toprak seviyesinden 10 cm. yukarıdan kesilerek, kaldırılır. Toprağı ile sökülerek, seraya alınır. Ağaç ve ağaççıkların dikimine devam edilir.

Aralık ayında tarla ekim dikimi

Aralık ayında hububat işleri Kışlık hububat ekimleri tamamlanır. Baklagiller Bakla ekimi başlar. Sanayi Bitkileri Pancar sökümü tamamlanır. Pancar yerleri hububat ekimine hazırlanır. Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Havaların soğuk ve yağışlı olması nedeniyle, meralara asla hayvan sokulmamalıdır. Meraların takviyesi için, ekim veya kasım aylarında ekilemeyen tohumlar, bu ay içerisinde, uygun günlerde ekilmelidir.