En hızlı büyüyen ağaç türleri hangisi?

Ağustos 4, 2021

Dünya genelinde ve ülkemizde de yetişen bazı bitki yani ağaç türleri diğer ağaçalra göre hızlı bir şekilde büyüyüp uzamaktadır. Ağaç türlerinin cinsine göre hızlı büyüme gerçekleşir. En çok bilinen hızlı büyüyen ağaçlar 5 tanedir. Şimdi Türkiye’de dahi dünyanın herhangi bir yerinde en hızlı büyüyen bazı ağaç çeşitlerinin isimlerini sizlere veriyoruz;

  • Akasya Ağacı; Herdemyeşil bir ağaç olarak bilinir. Akasya ağacı ağaç ve ağaççık olarak büyümektedir. Akasya ağaçları  Avusturalya olmak üzere yarı tropikal iklimli bölgelerde yetişmektedir.
  • Kavak Ağacı: Kavak ağaçları hızlı büyüyen ağaç çeşitlerindendir. Hemen hemen her yerde yetişir. Hızla artan dünya nüfusunun odun ihtiyaçlarını bi nemzede olsun karşılamak için yetiştirilmektedir. Latince adı olan “Populus” kelimesi, eski Roma İmparatorluğu döneminde “Arbor Populi” teriminden kaynaklanmakta ve “Halk Ağacı” anlamına gelmektedir.
  • Kızılağaç; Hızlı büyüyen bir ağaç türüdür. Karadenizin her yerinde, Trakyada ve Marmara bölgesinde yetişmektedir. 20 metre civarında boylanabilir. Dalları seyrektir.
  • Okaliptus Ağacı; Hızı büyüyen ağaç arasında yeralır. 90 ile 100 metre civarında boyları vardır. Avusturalya’da yetişmektedir. Suya çokihtiyaç duyar, ağaç içinde çok fazla su barındırır.
  • Söğüt Ağacı: Türkiye’nin her bölgesinde yetişmeye elverişli diyebiliriz. Söğüt (Salix), söğütgiller (Salicaceae) familyasından Salix cinsini oluşturan boylu ağaç ve bodur çalı halinde yetişirler. Çok hızlı büyüyen ağaçlar grubuna girer

Hızlı büyüyen ağaç türleri

Çok hızlı yetişen ve uzayan ağaçlar vardır. Hızlı büyüyen ağaç isimlerini sıralamak istesek; Sağüt, Okaliptus, Kızılağaç, Kavak ve Akasya diyebiliriz.

en hızlı büyüyen ağaç türleri nelerdir

Hızlı büyüyen ağaç türleri dünyanın her yerinde aynı özelliği gösterir. Türkiye’de ise hızlı büyüyen ağaç türleride aynı ağaçlardır. Bu ağaçlardan odun, kereste gibi birçok ürün elde edilir. Ve dünyada büyük yararları vardır. Hızlı büyüyen ağaçların bir özelliği de suyu çok istemesidir. esela kavak ağacı dalı herhangi bir sulak araziye batırılırsa oradan ağaç olarak çıkacaktır. Yetişmesi ve yetiştirilmesi kolaydır.